Eaton - Electronics Division SCF5432-15-04
Part No.:
SCF5432-15-04
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Datasheet:
SCF5432-15-04.pdf
Description:
FUSE TRIGGERABLE 15A 36V 4 CELL
Shipping
SCF5432-15-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SCF5432
Package / Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
15A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
36 VDC
Response Time:
Applications:
Battery Protection
Features:
10.5 ~ 19.6V Triggerable
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Size / Dimension:
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)