SETsafe | SETfuse SCF520PF10A250V
Part No.:
SCF520PF10A250V
Manufacturer:
SETsafe | SETfuse
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
SCF520PF10A250V.pdf
Description:
MINITURE FUSE
Shipping
SCF520PF10A250V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SETsafe | SETfuse
Series:
SCF520P
Package / Case:
5mm x 20mm (Axial)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CQC, cUl, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300A
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)