SanRex Corporation SCE200CA200
Part No.:
SCE200CA200
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
SCE200CA200.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 2000V 200A
Shipping
SCE200CA200 Specifications
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
314 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5000A, 5500A
Current - Hold (Ih) (Max):
180 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)