Mallory Sonalert Products Inc. SCE120LA2DP2B
Part No.:
SCE120LA2DP2B
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SCE120LA2DP2B.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Shipping
SCE120LA2DP2B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SCE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
48 ~ 120V
Frequency:
2kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Double Pulse, Fast
Duration:
2 PPS
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 48V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.687" Dia (42.85mm)