Mallory Sonalert Products Inc. SCE016SD3DT5B
Part No.:
SCE016SD3DT5B
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SCE016SD3DT5B.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.98MM PNL MNT
Shipping
SCE016SD3DT5B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SCE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
6 ~ 16V
Frequency:
2.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Dual Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
65dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
cUL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.692" Dia (42.98mm)