Cosel USA, Inc. SCDA10000T-48
Part No.:
SCDA10000T-48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SCDA10000T-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 10KW
Shipping
SCDA10000T-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
SCDA (10000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
160 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
208 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
2 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
20.08" L x 12.22" W x 5.91" H (510.0mm x 310.4mm x 150.1mm)