SanRex Corporation SCA240DA160
Part No.:
SCA240DA160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
SCA240DA160.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 240A
Shipping
SCA240DA160 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
240 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
376 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6000A, 6500A
Current - Hold (Ih) (Max):
140 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)