Comchip Technology SC50VB160-G
Part No.:
SC50VB160-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-Square, SCVB
Datasheet:
SC50VB160-G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 50A SCVB
Shipping
SC50VB160-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
5-Square, SCVB
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)