Comchip Technology SC35VB80-G
Part No.:
SC35VB80-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-Square, SCVB
Datasheet:
SC35VB80-G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 35A SCVB
Shipping
SC35VB80-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
5-Square, SCVB
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)