Mallory Sonalert Products Inc. SC250DPR
Part No.:
SC250DPR
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SC250DPR.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Shipping
SC250DPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC, DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
60 ~ 150V
Frequency:
2kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse, Fast
Duration:
2 ~ 10 PPS
Sound Pressure Level (SPL):
60dB @ 60V, 61cm
Current - Supply:
5 ~ 16mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension:
1.687" Dia (42.85mm)