Seiko Instruments SC20S-7PF20PPM
Part No.:
SC20S-7PF20PPM
Manufacturer:
Seiko Instruments
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
SC20S-7PF20PPM.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 7PF SMD
Shipping
SC20S-7PF20PPM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seiko Instruments
Series:
SC20S
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
7pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
70 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)