Mallory Sonalert Products Inc. SBS12EHCFPPC
Part No.:
SBS12EHCFPPC
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SBS12EHCFPPC.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
Shipping
SBS12EHCFPPC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
9 ~ 12V
Frequency:
2.075kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Pin Selectable
Duration:
Variable
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply:
40 ~ 300mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Medical
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
1.750" Dia (44.45mm)