Mallory Sonalert Products Inc. SBS12CMFL
Part No.:
SBS12CMFL
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SBS12CMFL.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 44.45MM FLANGE
Shipping
SBS12CMFL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
9 ~ 12V
Frequency:
2.075kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Pulse, Medium
Duration:
Repeating every 7.5 Sec
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply:
300mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Medical
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.750" Dia (44.45mm)