Diodes Incorporated SBRT20U60SP5-7
Part No.:
SBRT20U60SP5-7
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBRT20U60SP5-7.pdf
Description:
DIODE SBR 60V 20A POWERDI5
Shipping
SBRT20U60SP5-7 Specifications
Series:
TrenchSBR
Package/Case:
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
180 µA @ 60 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C