Diodes Incorporated SBR60A300PT
Part No.:
SBR60A300PT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
SBR60A300PT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 300V 30A TO-3P
Shipping
SBR60A300PT Specifications
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
940 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C