Diodes Incorporated SBR3U40P1-7
Part No.:
SBR3U40P1-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
SBR3U40P1-7.pdf
Description:
DIODE SBR 40V 3A POWERDI123
Shipping
SBR3U40P1-7 Specifications
Package/Case:
POWERDI®123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 40 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C