Diodes Incorporated SBR1U40LP-7
Part No.:
SBR1U40LP-7
Package:
3-UDFN
Datasheet:
SBR1U40LP-7.pdf
Description:
DIODE SBR 40V 1A DFN1411-3
Shipping
SBR1U40LP-7 Specifications
Package/Case:
3-UDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 40 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1411-3
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C