Diodes Incorporated SBR10U45SD1-T
Part No.:
SBR10U45SD1-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
SBR10U45SD1-T.pdf
Description:
DIODE SBR 45V 10A DO201AD
Shipping
SBR10U45SD1-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C