Vishay General Semiconductor - Diodes Division SBLB25L30CTHE3/81
Part No.:
SBLB25L30CTHE3/81
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBLB25L30CTHE3/81.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 30V TO263AB
Shipping
SBLB25L30CTHE3/81 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
12.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 12.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
900 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C