Diodes Incorporated SBL30L30CT
Part No.:
SBL30L30CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SBL30L30CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 15A TO2203
Shipping
SBL30L30CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C