Vishay General Semiconductor - Diodes Division SB20H200CT-1E3/45
Part No.:
SB20H200CT-1E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
SB20H200CT-1E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 200V 10A TO262AA
Shipping
SB20H200CT-1E3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C