Omron Automation and Safety S8JX-G30048C
Part No.:
S8JX-G30048C
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
S8JX-G30048C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Shipping
S8JX-G30048C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
S8JX-G (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.06" L x 4.33" W x 3.78" H (204.8mm x 110.0mm x 96.0mm)