TE Connectivity Laird S8243B72SMM
Part No.:
S8243B72SMM
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
S8243B72SMM.pdf
Description:
RF ANT 860MHZ WHIP STR SMA BRKT
Shipping
S8243B72SMM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
WiFi
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
860MHz
Frequency Range:
824MHz ~ 896MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
5dBi
Power - Max:
5 W
Features:
Cable - 1.8m
Termination:
SMA Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Bracket Mount
Height (Max):
30.709" (780.00mm)