Littelfuse Inc. S8010VTP
Part No.:
S8010VTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
S8010VTP.pdf
Description:
SCR 800V 10A TO251
Shipping
S8010VTP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C