Littelfuse Inc. S8010RTP
Part No.:
S8010RTP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
S8010RTP.pdf
Description:
SCR 800V 10A TO220AB-R
Shipping
S8010RTP Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C