Littelfuse Inc. S6008RS3
Part No.:
S6008RS3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
S6008RS3.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO220
Shipping
S6008RS3 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
500 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
8 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C