Littelfuse Inc. S6008NTP
Part No.:
S6008NTP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
S6008NTP.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO263
Shipping
S6008NTP Specifications
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)