Littelfuse Inc. S6006LS2TP
Part No.:
S6006LS2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
S6006LS2TP.pdf
Description:
SCR 600V 6A ITO220AB
Shipping
S6006LS2TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Teccor®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3.8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)