Boyd Laconia, LLC S500-70/2-006
Part No.:
S500-70/2-006
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
S500-70/2-006.pdf
Description:
O-RING SILICONE RED -6
Shipping
S500-70/2-006 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
S500-70
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
-006
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.114" (2.90mm)
Diameter - Outside:
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm)
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 227°C