Diodes Incorporated S4M02600F-BU
Part No.:
S4M02600F-BU
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
SCRs
Package:
TO-225AA, TO-126-3
Datasheet:
S4M02600F-BU.pdf
Description:
THYRISTOR TO126 BULK 200PCS
Shipping
S4M02600F-BU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-225AA, TO-126-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A @ 60Hz
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)