Littelfuse Inc. S4008DRP
Part No.:
S4008DRP
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
S4008DRP.pdf
Description:
SCR 400V 8A TO252
Shipping
S4008DRP Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C