ebm-papst Inc. S2D250-BI02-01
Part No.:
S2D250-BI02-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
S2D250-BI02-01.pdf
Description:
AC AXIAL FAN
Shipping
S2D250-BI02-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
S2D250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
400VAC
Size / Dimension:
Round - 250mm Dia
Width:
Air Flow:
Static Pressure:
0.602 in H2O (149.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial, 3 Phase
Features:
Noise:
Power (Watts):
140W
RPM:
2650 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
113°F (45°C)