TE Connectivity Laird S2402DS12NF
Part No.:
S2402DS12NF
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
S2402DS12NF.pdf
Description:
RF ANT 2.4GHZ DOME CAB CHAS 12"
Shipping
S2402DS12NF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.4GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
1
VSWR:
1.7
Return Loss:
Gain:
2dBi
Power - Max:
5 W
Features:
Cable - 305mm
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Height (Max):
0.750" (19.05mm)