Littelfuse Inc. S2008DS2RP
Part No.:
S2008DS2RP
Datasheet:
S2008DS2RP.pdf
Description:
SCR 200V 8A TO252
Shipping
S2008DS2RP Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C