Littelfuse Inc. S2006DTP
Part No.:
S2006DTP
Datasheet:
S2006DTP.pdf
Description:
SCR 200V 6A TO252
Shipping
S2006DTP Specifications
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3.8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C