Littelfuse Inc. S2004DS1RP
Part No.:
S2004DS1RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
S2004DS1RP.pdf
Description:
SCR 200V 4A TO252
Shipping
S2004DS1RP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
2.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Current - Hold (Ih) (Max):
4 mA
Current - Off State (Max):
2 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A, 30A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C