TE Connectivity Laird S1856MPC10NF
Part No.:
S1856MPC10NF
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
S1856MPC10NF.pdf
Description:
RF ANT 1.9GHZ PANEL CAB CHAS MT
Shipping
S1856MPC10NF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Cellular, WiFi
Frequency Group:
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):
1.9GHz
Frequency Range:
1.85GHz ~ 1.99GHz
Antenna Type:
Panel
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
6dBic
Power - Max:
75 W
Features:
Cable - 254mm
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Height (Max):
1.496" (38.00mm)