TE Connectivity Laird S1718AMP10SMF
Part No.:
S1718AMP10SMF
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
S1718AMP10SMF.pdf
Description:
RF ANT 1.8GHZ PANEL CAB CHAS MT
Shipping
S1718AMP10SMF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
DirectLink™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
General ISM
Frequency Group:
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):
1.8GHz
Frequency Range:
1.71GHz ~ 1.88GHz
Antenna Type:
Panel
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
7.5dBi
Power - Max:
75 W
Features:
Cable - 254mm
Termination:
SMA Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Height (Max):
5.701" (144.80mm)