Nearson Inc. S161AH-915R
Part No.:
S161AH-915R
Manufacturer:
Nearson Inc.
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
S161AH-915R.pdf
Description:
RF ANT 915MHZ WHIP RA RP-SMA MAL
Shipping
S161AH-915R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nearson Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
General ISM
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
915MHz
Frequency Range:
902MHz ~ 928MHz
Antenna Type:
Whip, Right Angle
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
2.5dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
RP-SMA Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
6.299" (160.00mm)