Standex-Meder Electronics S12R-SSRDSO-NOSL5-500
Part No.:
S12R-SSRDSO-NOSL5-500
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Position, Proximity, Speed (Modules)
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
S12R-SSRDSO-NOSL5-500.pdf
Description:
SPEED SWITCH GEAR - CYLINDER, TH
Shipping
S12R-SSRDSO-NOSL5-500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hall Effect Switch
Output Type:
SPST-NO
Actuator Material:
Ferrous Metals, Gear Tooth
Termination Style:
Cable Leads
Frequency:
500 Hz
Voltage - Supply:
8V ~ 32V
Must Operate:
Must Release:
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C