Rohm Semiconductor RXT2222AT100
Part No.:
RXT2222AT100
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
RXT2222AT100.pdf
Description:
TRANS NPN 40V 0.6A MPT3
Shipping
RXT2222AT100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
600 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
40 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1V @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
100 @ 150mA, 10V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
300MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)