TE Connectivity Linx RXM-418-RM
Part No.:
RXM-418-RM
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Receivers
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
RXM-418-RM.pdf
Description:
RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ 7SIP
Shipping
RXM-418-RM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
RM
Package/Case:
7-SIP Module
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Frequency:
418MHz
Sensitivity:
-100dBm
Data Rate (Max):
10kbps
Modulation or Protocol:
ASK, OOK
Applications:
ISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving:
14mA
Data Interface:
PCB, Through Hole
Memory Size:
Antenna Connector:
Through Hole
Features:
Voltage - Supply:
3.9V ~ 9V
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C