Littelfuse Inc. RXEF375-1
Part No.:
RXEF375-1
Datasheet:
RXEF375-1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Shipping
RXEF375-1 Specifications
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
3.75 A
Current - Trip (It):
7.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.071" Dia x 0.118" T (27.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.252" (31.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)