Littelfuse Inc. RXEF300K
Part No.:
RXEF300K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RXEF300K.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Shipping
RXEF300K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RXEF
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.910" Dia x 0.118" T (23.11mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.154" (29.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)