Littelfuse Inc. RXEF300-2
Part No.:
RXEF300-2
Datasheet:
RXEF300-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Shipping
RXEF300-2 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.941" Dia x 0.118" T (23.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.126" (28.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)