Littelfuse Inc. RXEF185-1
Part No.:
RXEF185-1
Datasheet:
RXEF185-1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
Shipping
RXEF185-1 Specifications
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
12.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
190 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.689" Dia x 0.118" T (17.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.882" (22.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.199" (5.05mm)