Littelfuse Inc. RXEF135K-AP
Part No.:
RXEF135K-AP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RXEF135K-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.35A RADIAL
Shipping
RXEF135K-AP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RXEF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
9.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
300 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.535" Dia x 0.118" T (13.58mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.776" (19.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.199" (5.05mm)