Littelfuse Inc. RXEF040-AP
Part No.:
RXEF040-AP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RXEF040-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 400MA RADIAL
Shipping
RXEF040-AP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RXEF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Current - Trip (It):
800 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
550 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.29 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.299" Dia x 0.118" T (7.60mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.199" (5.05mm)