TE Connectivity Linx RXD-418-KH2
Part No.:
RXD-418-KH2
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Receivers
Package:
28-SMD, No Lead
Datasheet:
RXD-418-KH2.pdf
Description:
RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ
Shipping
RXD-418-KH2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
KH2
Package/Case:
28-SMD, No Lead
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Frequency:
418MHz
Sensitivity:
-112dBm
Data Rate (Max):
10kbps
Modulation or Protocol:
ASK, OOK
Applications:
Garage Openers, RKE, Security Alarms
Current - Receiving:
5.2mA
Data Interface:
PCB, Surface Mount
Memory Size:
Antenna Connector:
PCB, Surface Mount
Features:
Built-in Remote Control Decoder
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C