Vishay Sfernice RWST50373C2002JB01
Part No.:
RWST50373C2002JB01
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
RWST50373C2002JB01.pdf
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Shipping
RWST50373C2002JB01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RWST
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
700W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 450°C
Features:
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.087" Dia x 14.685" L (53.00mm x 373.00mm)